investesti eficient, grafic, actiuni, investitii, profitCu totii ati auzit de fonduri de investitii in actiuni care urmaresc indicele BET. Este o modalitate de a investi in actiuni fara sa faci efectiv acest lucru. Poate fi, insa, o modalitate paguboasa. De ce, va voi explica mai jos…

Fonduri de investitii financiare urmaresc cu fidelitate evolutia indicelui BET, care are in componenta 10 emitenti de la Bursa de Valori Bucuresti, toti din categoria blue-chip. Nu toti acesti emitenti sunt la fel de profitabili.

Sa detaliem:

Indicele BET a inceput anul 2015 undeva in jurul cotatiei de 6.900 de puncte. In prezent, se situeaza la 7.100 de puncte. Asadar a castigat 3% in primele 10 luni din an.

Emitentii din compozitia indicelului au avut evolutii mixte in tot acest interval:

EmitentSimbolPret ian’15Pret oct’15Profit (lei)Profit (%)Dividende
2014
Castig
Total
BANCA TRANSILVANIA(TLV)1,892,420,5328,0416,00%44,00%
BRD(BRD)8,72112,2826,1526,00%
BURSA DE VALORI BUCURESTI(BVB)32,4430,4-2,04-6,294,00%-2,00%
C.N.T.E.E. TRANSELECTRICA(TEL)28,9826,4-2,58-8,99,00%0,00%
ELECTRICA SA(EL)11,5111,80,292,526,00%8,50%
FONDUL PROPRIETATEA(FP)0,890,82-0,07-7,456,00%-1,50%
OMV PETROM S.A.(SNP)0,390,33-0,06-16,374,00%-12,00%
S.N. NUCLEARELECTRICA S.A.(SNN)7,836,95-0,88-11,243,00%-8,00%
S.N.G.N. ROMGAZ S.A.(SNG)33,8729,45-4,42-13,059,00%-4,00%
S.N.T.G.N. TRANSGAZ S.A.(TGN)253,4926511,514,548,00%12,50%

O analiza sumara arata ca, desi indicele BET este in teritoriu pozitiv la 10 luni, majoritatea emitentilor din componenta au avut evolutii negative. Doar 4 dintre acestia au adus profit investitorilor, BRD si Banca Transilvania distantandu-se net. Valoarea indicelui BET a suferit serios de pe urma deprecierilor suferite de companiile din energie si materii prime. Dezastrul putea fi mult mai pronuntat, dividendele anuale salvand situatia.

Cum sa investesti eficient pentru maxim de profit?

Solutia este simpla: nu toti emitentii au evolutii similare. Si atunci, in loc sa includeti pierderile unora dintre actiuni in pret, puteti alege sa investiti doar in cele performante. Cum faceti asta? Studiati cu atentie evolutia multianuala a fiecarui titlu si corelati-o cu datele si indicatorii financiari. Acestia sunt disponibili in pagina dedicata fiecarui emitent, pe site-ul Bursei de Valori Bucuresti. Apreciati in ce masura business-ul respectiv va fi in continuare performant. In final, faceti-va un cont de tranzactionare la oricare dintre brokerii din Top 10 ca importanta, conform site-ului BVB. Fiti foarte atenti la conditiile, taxele si comisioanele acestora. Acum puteti incepe sa investiti. Faceti-o cu grija, tinand cont de conditiile din piata si de faptul ca investitia la Bursa este, totusi, una cu grad crescut de risc.

Imparte aceasta informatie cu prietenii tai:

Aboneaza-te la Newsletter si primesti gratuit E-book-ul Cum sa investesti la Bursa!

* obligatoriu

Dezabonare  |  Actualizare date personale
Mircea Iliescu
Sunt pe:

Mircea Iliescu

Investitor at Bursa de Valori Bucuresti
Investesc la Bursa din 2010. Din 2013 fac blogging@BVBescu.ro, unde povestesc despre greselile pe care le-am facut, strategiile pe care le-am testat si viziunea mea despre evolutia viitoare a Bursei. Promovez literatura si educatia copiilor si sunt pasionat de filatelie. Impreuna cu jumatatea mea mai buna, prestez servicii de web&social admin, webdesign, si SEO.
Mircea Iliescu
Sunt pe: