In primul trimestru din anul 2023, majoritatea cotatiilor celor mai importante societati de pe Piata de capital romaneasca au avut o evolutie pozitiva. Acest trend a continuat si in luna aprilie, cand preturile actiunilor companiilor listate la Bursa de Valori Bucuresti au intregistrat o crestere medie de 2,34%.
1 din 5 actiuni analizate au avut o crestere a cotatiei de minim 7% in luna aprilie, in timp ce 1 din 4 actiuni analizate a inregistrat o scadere a cotatiei. In medie, scaderea a fost de 3,19% insa, scazand extremele, aceasta se injumatateste, fiind de doar 1,45%.
Spre comparatie, in luna aprilie, BET – indicele principal al Bursei de Valori Bucuresti a avansat cu 1,01%, similar cu evolutia celorlalti indici de la BVB.
Cum a evoluat in luna aprilie 2023 pretul actiunilor companiilor de la Bursa de Valori Bucuresti
Din cele 52 de societati importante listate la Bursa de Valori Bucuresti si analizate, 14 au incheiat luna aprilie cu scaderi ale cotatiei fata de 31 martie 2023. Totodata, 10 societati inregistreaza o evolutie negativa a cotatiei fata de momentul 31 decembrie 2022. Spre comparatie, in luna martie, doar 4 companii au inregistrat evolutii negative a pretului actiunilor comparativ cu 28 februarie 2023, in timp ce cotatiile a 12 emitenti inregistrau scaderi fata de inceputul anului 2023.
Printre performerii lunii aprilie regasim societati a caror evolutie ar fi putut fi mai putin anticipata. Astfel, cea mai mare crestere a cotatiei a fost inregistrata in luna aprilie de SIF Oltenia (+12,39%). Podiumul este completat de Purcari Wineries LTD. (+8,70%) si BRK Financial Group S.A. (+8,41%)
Top 10 cele mai bune evolutii in luna martie ale cotatiei societatilor listate la Bursa de Valori Bucuresti
| Simbol | Pret 30.04.2023 |
Evolutie 1 luna |
| SIF4 | 1.315 | 12.39% |
| WINE | 10 | 8.70% |
| BRK | 0.1225 | 8.41% |
| AG | 1.3 | 8.33% |
| TGN | 336.5 | 7.85% |
| SMTL | 31.2 | 7.77% |
| CC | 4.46 | 7.73% |
| DIGI | 36.9 | 7.58% |
| AROBS | 1.018 | 7.38% |
| EBS | 162.85 | 7.14% |
De cealalata parte, cea mai mare scadere a cotatiei a fost inregistrata, in luna aprilie, de actiunile Impact Contractor & Developer S.A. (-13,59%), urmat de Millenium Insurance Broker S.A. (-8,57%) si holde Agri Invest S.A. (-6,47%)
Top 10 cele mai slabe evolutii in luna martie ale cotatiei societatilor listate la Bursa de Valori Bucuresti
| Simbol | Pret 30.04.2023 |
Evolutie 1 luna |
| IMP | 0.318 | -13.59% |
| MIB | 16 | -8.57% |
| HAI | 1.3 | -6.47% |
| SIF1 | 2.38 | -3.25% |
| CODE | 6.72 | -2.61% |
| SNG | 38.8 | -2.14% |
| TLV | 19.15 | -1.79% |
| LIH | 2.4 | -1.64% |
| MILK | 6.12 | -1.29% |
| FP | 2.08 | -1.19% |
In ceea ce priveste evolutia cotatilor societatilor listate la Bursa de Valori Bucuresti in primele 4 luni din anul 2023, randamentul primelor 10 societati care au inregistrat cele mai mari aprecieri ale pretului actiunilor s-a situat intre 22,19% si 36,30%. Printre acestea, regasim societati care si-au mentinut cresterea pe parcursul celor 4 luni din anul 2023, precum 2Performant Network S.A., Transelectrica S.A., Bursa de Valori Bucuresti S.A., AROBS Transilvania Software S.A. sau Romgaz S.A.
De cealalata parte, printre emitentii care au inregistrat scaderi ale cotatiei in primele 4 luni din anul 2023 regasim societati care s-au aflat pe aceasta lista si la sfarsitul lunii martie, precum BRD Societe Generale S.A., One United Properties S.A. sau Banca Transilvania S.A.
Iata cum arata evolutia cotatilor in luna aprilie 2023 pentru cele 52 de societati listate analizate:
| Simbol | Pret 30.04.2023 |
Evolutie 1 luna |
Evolutie YTD % |
| 2P | 1.84 | 0.55% | 36.30% |
| AAB | 5.3 | 1.15% | 0.00% |
| AG | 1.3 | 8.33% | 25.00% |
| ALR | 1.68 | -0.88% | 7.01% |
| AQ | 0.702 | 2.03% | 27.17% |
| AROBS | 1.018 | 7.38% | 25.22% |
| AST | 24.4 | 2.52% | 19.61% |
| ATB | 0.572 | 3.25% | 1.06% |
| BIO | 0.67 | 4.36% | 8.77% |
| BNET | 0.295 | -0.17% | -0.17% |
| BRD | 12.4 | 4.38% | -4.62% |
| BRK | 0.1225 | 8.41% | 8.22% |
| BVB | 47 | -0.42% | 33.14% |
| CC | 4.46 | 7.73% | 22.19% |
| CODE | 6.72 | -2.61% | 0.60% |
| COTE | 78.8 | 4.51% | 16.22% |
| DIGI | 36.9 | 7.58% | 17.52% |
| EBS | 162.85 | 7.14% | 11.01% |
| EL | 8.82 | 1.38% | 9.02% |
| EVER | 1.285 | 0.39% | -6.20% |
| FP | 2.08 | -1.19% | 1.96% |
| HAI | 1.3 | -6.47% | -12.16% |
| HUNT | 0.456 | 4.11% | 7.93% |
| IMP | 0.318 | -13.59% | -11.67% |
| LIH | 2.4 | -1.64% | -3.61% |
| M | 18.5 | 4.17% | 9.47% |
| MAM | 2.94 | 1.38% | 27.83% |
| MCAB | 0.131 | 5.65% | 34.50% |
| MET | 0.92 | 0.00% | 2.91% |
| MIB | 16 | -8.57% | 18.52% |
| MILK | 6.12 | -1.29% | 5.52% |
| NRF | 5.98 | 1.70% | -2.29% |
| ONE | 0.836 | 0.97% | -2.34% |
| PBK | 0.088 | 3.04% | 12.24% |
| SAFE | 3.05 | 4.81% | 8.93% |
| SFG | 17.05 | 4.60% | 21.79% |
| SIF1 | 2.38 | -3.25% | -2.06% |
| SIF4 | 1.315 | 12.39% | 9.58% |
| SIF5 | 1.7 | -0.58% | -1.16% |
| SMTL | 31.2 | 7.77% | 24.80% |
| SNG | 38.8 | -2.14% | 2.78% |
| SNN | 45.75 | 0.55% | 6.89% |
| SNP | 0.485 | 5.32% | 15.48% |
| TBK | 20.4 | 0.99% | 15.58% |
| TBM | 0.243 | 5.65% | 33.88% |
| TEL | 24.8 | 4.20% | 14.29% |
| TGN | 336.5 | 7.85% | 22.14% |
| TLV | 19.15 | -1.79% | -3.87% |
| TRANSI | 0.31 | 6.53% | 12.32% |
| TRP | 0.577 | 1.41% | 4.91% |
| TTS | 13 | 3.17% | 13.44% |
| WINE | 10 | 8.70% | 17.79% |
[Fancy_Facebook_Comments]
- Listarea Hidroelectrica la Bursă – Vânzare de acțiuni de peste 8,8 miliarde lei – Care este intervalul de pret pe actiune? - 23/06/2023
- The Power Table – interviu cu Alexandru Stânean – CEO Teraplast SA - 30/05/2023
- The Power Table – Interviu cu Stefan Musgociu – Bursa de Valori Bucuresti - 25/05/2023