Dupa doua luni pozitive, in care majoritatea cotatiilor celor mai importante societati de pe Piata de capital romaneasca au avansat semnificativ, actiunile companiilor listate la Bursa de Valori Bucuresti au evoluat mai slab in luna martie.
Daca luna ianuarie a adus una dintre cele mai bune evolutii lunare ale pretului actiunilor din acest deceniu iar luna februarie a venit cu o crestere medie de aproape 2% pentru companiile listate pe piata din Romania, luna martie a consemnat evolutii negative pe toti indicii de la Bursa de Valori Bucuresti. Astfel, indicele BET a coborat in luna martie cu aproape 2%, in timp ce indicii BET-NG si BET-XT au scazut cu aproximativ 5%, respectiv 2%. Indicele BETAeRO, a pierdut si el aproape 2%, in a treia luna din anul 2023.
Cum a evoluat in luna martie 2023 pretul actiunilor companiilor de la Bursa de Valori Bucuresti
Din cele 50 de societati importante listate la Bursa de Valori Bucuresti si analizate, doar 6 au incheiat luna ianuarie cu scaderi ale cotatiei fata de 31 decembrie 2022. Numarul acestora s-a micsorat la 4, restul de 46 de societati inregistrand aprecieri fata de ultima sedinta de trazactionare din anul precedent.
Insa, in luna martie, avem 12 din 50 societati analizate al caror pret al actiunilor este in teritoriu negativ dupa primele 3 luni din 2023 (YTD). Doar 14 din 50 societati au cunoscut o evolutie pozitiva pe parcursul lunii martie.
In ciuda problemelor legate de falimentul Euroins – asiguratorul cu cea mai mare cota de piata din Romania, proaspat listata societate de brokeraj Millenium Insurance Broker S.A. a avut cea mai mare crestere a cotatiei in luna martie (+20,69%), valorand 17,50 lei. Top 3 cresteri este completat de Bursa de Valori Bucuresti (+13,46%) si Sphera Franchise Group S.A. (+6,54%).
Top 10 cele mai bune evolutii in luna martie ale cotatiei societatilor listate la Bursa de Valori Bucuresti
| Poz. | Societate | Simbol | Pret 31.03. 2023 | Evolutie 1 luna |
| 1 | Millenium Insurance Broker S.A. | MIB | 17.5 | 20.69% |
| 2 | Bursa de Valori Bucuresti S.A. | BVB | 47.2 | 13.46% |
| 3 | Sphera Franchise Group S.A. | SFG | 16.3 | 6.54% |
| 4 | Transelectrica S.A. | TEL | 23.8 | 5.50% |
| 5 | Agroland Business System | AG | 1.2 | 5.26% |
| 6 | OMV Petrom | SNP | 0.4605 | 4.60% |
| 7 | Digi Communications NV | DIGI | 34.3 | 4.26% |
| 8 | Romagaz S.A. | SNG | 39.65 | 3.58% |
| 9 | Purcari Wineries PLC | WINE | 9.2 | 3.37% |
| 10 | SIF Muntenia S.A. | SIF4 | 1.17 | 2.46% |
De cealalata parte, cea mai mare scadere a cotatiei a fost inregistrata, in luna martie, de actiunile Romcab S.A. (-16,78%), care au incheiat a treia luna din an la pretul de 0,1240 lei, urmate indeaproape de cele ale Erste Group Bank AG (-16,23%), respectiv 152 lei. Top 3 este completat de Norofert S.A., unde pretul unei actiuni a inregistrat o scadere de -15,88%, pana la valoare de 5,88 lei.
Top 10 cele mai slabe evolutii in luna martie ale cotatiei societatilor listate la Bursa de Valori Bucuresti
| Poz. | Societate | Simbol | Pret 31.03. 2023 | Evolutie 1 luna |
| 1 | Romcab S.A. | MCAB | 0.124 | -16.78% |
| 2 | Erste Group Bank AG | EBS | 152 | -16.23% |
| 3 | Norofert S.A. | NRF | 5.88 | -15.88% |
| 4 | Softbinator Technologies S.A. | CODE | 6.9 | -11.99% |
| 5 | Arobs Transilvania Software S.A. | AROBS | 0.948 | -11.40% |
| 6 | BRD Societe Generale | BRD | 11.88 | -10.41% |
| 7 | Antibiotice Iasi S.A. | ATB | 0.554 | -10.06% |
| 8 | BRK Financial Group S.A. | BRK | 0.113 | -9.60% |
| 9 | Alro Slatina S.A. | ALR | 1.695 | -8.38% |
| 10 | MAM Bricolaj S.A. | MAM | 2.9 | -7.94% |
Iata cum arata evolutia cotatilor in luna martie 2023 pentru cele 50 de societati listate analizate:
| Simbol | Pret 31.03.2023 |
Evolutie 1 luna |
Evolutie YTD% |
| 2P | 1.83 | -2.66% | 35.56% |
| AAB | 5.24 | -2.60% | -1.13% |
| AG | 1.2 | 5.26% | 15.38% |
| ALR | 1.695 | -8.38% | 7.96% |
| AQ | 0.688 | 1.47% | 24.64% |
| AROBS | 0.948 | -11.40% | 16.61% |
| AST | 23.8 | -2.06% | 16.67% |
| ATB | 0.554 | -10.06% | -2.12% |
| BIO | 0.642 | -4.18% | 4.22% |
| BNET | 0.2955 | 0.68% | 0.00% |
| BRD | 11.88 | -10.41% | -8.62% |
| BRK | 0.113 | -9.60% | -0.18% |
| BVB | 47.2 | 13.46% | 33.71% |
| CC | 4.14 | -0.72% | 13.42% |
| CODE | 6.9 | -11.99% | 3.29% |
| COTE | 75.4 | 0.27% | 11.21% |
| DIGI | 34.3 | 4.26% | 9.24% |
| EBS | 152 | -16.23% | 3.61% |
| EL | 8.7 | -3.87% | 7.54% |
| EVER | 1.28 | -1.92% | -6.57% |
| FP | 2.105 | 0.24% | 3.19% |
| HAI | 1.39 | -1.42% | -6.08% |
| HUNT | 0.438 | -3.10% | 3.67% |
| IMP | 0.368 | -0.54% | 2.22% |
| LIH | 2.44 | -7.92% | -2.01% |
| M | 17.76 | -1.55% | 5.09% |
| MAM | 2.9 | -7.94% | 26.09% |
| MCAB | 0.124 | -16.78% | 27.31% |
| MET | 0.92 | -3.16% | 2.91% |
| MIB | 17.5 | 20.69% | 29.63% |
| MILK | 6.2 | -4.32% | 6.90% |
| NRF | 5.88 | -15.88% | -3.92% |
| ONE | 0.828 | -7.59% | -3.27% |
| PBK | 0.0854 | -2.51% | 8.93% |
| SAFE | 2.91 | -6.88% | 3.93% |
| SFG | 16.3 | 6.54% | 16.43% |
| SIF1 | 2.46 | -1.60% | 1.23% |
| SIF4 | 1.17 | 2.46% | -2.50% |
| SIF5 | 1.71 | -2.90% | -0.58% |
| SMTL | 28.95 | -4.47% | 15.80% |
| SNG | 39.65 | 3.58% | 5.03% |
| SNN | 45.5 | -1.86% | 6.31% |
| SNP | 0.4605 | 4.60% | 9.64% |
| TBK | 20.2 | -3.26% | 14.45% |
| TBM | 0.23 | 0.50% | 26.72% |
| TEL | 23.8 | 5.50% | 9.68% |
| TGN | 312 | -5.93% | 13.25% |
| TLV | 19.5 | -0.79% | -2.11% |
| TRANSI | 0.291 | -0.91% | 5.43% |
| TRP | 0.569 | -2.23% | 3.45% |
| TTS | 12.6 | -1.41% | 9.95% |
| WINE | 9.2 | 3.37% | 8.36% |
[Fancy_Facebook_Comments]
- Listarea Hidroelectrica la Bursă – Vânzare de acțiuni de peste 8,8 miliarde lei – Care este intervalul de pret pe actiune? - 23/06/2023
- The Power Table – interviu cu Alexandru Stânean – CEO Teraplast SA - 30/05/2023
- The Power Table – Interviu cu Stefan Musgociu – Bursa de Valori Bucuresti - 25/05/2023