chart, bursa, indiciAnul 2015 nu a fost unul generos cu Bursa de Valori Bucuresti. Principalele motive pentru evolutia slaba au fost legate de lipsa de listari importante si de evolutia peste medie a burselor dezvoltate, care au fost mult mai atractive pentru investitorii mari.
A fost un an marcat de o evolutie in general laterala, monotonia fiind sparta doar in 3-4 momente, in care am avut parte de euforie sau disperare. De departe, cele mai important moment au avut loc la sfarsitul lui august, cand volatilitatea generata de evolutia slaba a economiei chineze ne-au aruncat pret de cateva saptamani intr-o piata cu volatilitate ridicata. Am avut atunci corectii si raliuri chiar si de 10% intr-o singura zi. Personal, m-a facut sa imi aduc aminte de mai 2010 cand, pe fondul problemelor din Grecia, piata a reactionat similar. Scenariul a fost atunci mult mai sumbru, indicii de la Bursa de Valori Bucuresti corectandu-se cu peste 50%.

grafic-comparativ-bet-bet-ng-fi-rotxCum au evoluat indicii la Bursa de Valori Bucuresti

Am facut cateva grafice comparative pe ultimele 365 de zile, toate avand ca si comparatie indicele BET. Se observa evolutia sincron – in multe momente – ale BET, BET-NG, BET-FI si ROTX. Cel putin, in cazul a trei din patru indici analizati, traseul este aproape identic. Divergenta apare doar in cazul BET-NG – indicele care reflecta evolutia companiilor din energie -, domeniu afectat serios in ultimul an si jumatate de cererea scazuta de materii prime. Scaderile s-au accentuat pe BET-NG in ultimele 4 luni, astfel ca indicele are cea mai proasta evolutie din 2015. Pe scurt, cei 4 indici au avut in ultimele 12 luni urmatoarea evolutie:

BET: 0%
BET-FI: -5%
BET-NG: -12%
ROTX: 5%

Ce a facut diferenta in 2015

Din cauza faptului ca piata romaneasca este destul de mica, putin lichida, indicii de la BVB au o componenta asemanatoare. Diferenta dintre profit si pierdere a fost insesizabila in 2015, fiind facuta punctual, trei emitenti: BRD, Banca Transilvania si Erste Bank. Alaturi de acestea, au contat companiile din energie incluse in indici si ponderea lor in acestia.

Indicii BET si ROTX au o componenta aproape identica. Includerea Erste Bank (EBS) in componenta ROTX a adus o buna parte din evolutia cu 5% mai buna a indicelui fata de BET, unde locul lui EBS este luat de Nuclearelectrica S.A. (SNN). Cotatiile EBS au crescut cu 30% in ultimul an, in timp ce SNN s-a corectat cu 14%.

Bancile au avut evolutii spectaculoase in 2015, castigand aproximativ 30% intr-un singur an. Includerea lor in BET si ROTX a salvat evolutia indicilor. De la o crestere constanta de 5-10% p.a., BET-NG s-a corectat serios in 2015, pierzand peste 10%. OMV Petrom si Electrica S.A. sunt principalii emitenti inclusi in indice, insumand peste 50% din pondere. Cele 2 actiuni au suferit corectii de 28%, respectiv 12%. Evolutia slaba a acestora a insemnat cea mai mare parte a pierderilor suferite de BET-NG in 2015.

In ceea ce priveste evolutia BET-FI, 75% din ponderea indicelui a fost formata in acest an din emitenti care au suferit corectii. Singura evolutie importanta din acest an a fost cea a SIF Banat-Crisana (SIF1) care a crescut 30%. Acesta a reusit, practic, sa anuleze evolutia proasta a Fondului Proprietatea (FP), care are cea mai mare pondere in BET-FI (30%) si care a pierdut 12% din valoare in acest an.

Mai jos aveti un tabel comparativ pe indici, incluzand componenta si evolutia emitentilor in ultimul an:

SimbolCompaniePondere BETPondere BET-NGPondere ROTXPondere BET-FIVariatie
FPFONDUL PROPRIETATEA20,7120,1230,97-12,00%
TLVBANCA TRANSILVANIA S.A.20,3616,6827,00%
SNPOMV PETROM S.A.17,6927,6712,89-28,00%
BRDBRD S.A.11,328,2430,00%
SNGS.N.G.N. ROMGAZ S.A.11,2726,28,21-12,00%
ELELECTRICA SA7,2216,775,265,00%
TGNS.N.T.G.N. TRANSGAZ S.A.5,5812,964,063,00%
TELC.N.T.E.E. TRANSELECTRICA3,628,422,64-5,00%
SNNS.N. NUCLEARELECTRICA S.A.1,443,35-14,00%
BVBBURSA DE VALORI BUCURESTI SA0,790,58-7,00%
COTECONPET SA Ploiesti2,6525,00%
RRCROMPETROL RAFINARE S.A.1,560,00%
OILOIL TERMINAL S.A.0,254,00%
PTRROMPETROL WELL SERVICES S.A.0,18-50,00%
PEIPETROLEXPORTIMPORT S.A.0,01-70,00%
EBSErste Group Bank AG21,3230,00%
SIF1SIF BANAT CRISANA S.A.15,6430,00%
SIF2SIF MOLDOVA S.A.14,64-6,00%
SIF3SIF TRANSILVANIA S.A.10,693,00%
SIF4SIF MUNTENIA S.A.10,74-15,00%
SIF5SIF OLTENIA S.A.17,35-6,00%
Variatie ultimele 365 zile0,00%-12,00%5,00%-5,00%

 

Imparte aceasta informatie cu prietenii tai:

Aboneaza-te la Newsletter-ul BVBescu.ro si primesti gratuit E-book-ul Cum sa investesti la Bursa!

* obligatoriu
Mircea Iliescu
Sunt pe:

Mircea Iliescu

Investitor at Bursa de Valori Bucuresti
Investesc la Bursa din 2010. Din 2013 fac blogging@BVBescu.ro, unde povestesc despre greselile pe care le-am facut, strategiile pe care le-am testat si viziunea mea despre evolutia viitoare a Bursei. Promovez literatura si educatia copiilor si sunt pasionat de filatelie. Impreuna cu jumatatea mea mai buna, prestez servicii de web&social admin, webdesign, si SEO.
Mircea Iliescu
Sunt pe: