Prima luna din 2023 a adus unul dintre cele mai bune inceputuri de an din ultima decada. Dupa un final de an in care 4 din 5 cotatii ale principalelor societati listate la Bursa de Valori Bucuresti au inchis la valori mai mici decat cele din urma cu 12 luni, norii par sa se fi risipit dintr-o data, pe piata de capital romaneasca.
Dupa o prima sedinta din ianuarie in care indicele principal a crescut cu aproximativ 3%, BET a incheiat luna ianuarie cu un avans total de +4,34%. In consecinta, si evolutia actiunilor celor mai importante 50 de societati listate pe piata de capital romaneasca a inregistrat cresteri semnificative.
Cum au evoluat cotatiile companiilor de la Bursa de Valori Bucuresti in luna ianuarie 2023
Daca 42 dintre cele 50 de cotatii analizate incheiau anul 2022 in teritoriu negativ, prima luna din 2023 a adus o situatie in oglinda: 44 dintre cele 50 de cotatii au incheiat luna ianuarie in teritoriu pozitiv.
Chiar daca, in ansamblu, societatile au inregistrat in prima luna din 2023 o evolutie medie de +9,33% (dublu fata de indicele BET), preturile medii sunt inca cu aproximativ -12% sub cele inregistrate la finalul ultimei sedinte de tranzactionare din 2021 (-8,57%, daca luam in calcul si dividendele distribuite).
Printre societatile ale caror cotatii au evoluat cel mai bine in luna ianuarie 2023 se regasesc multi dintre emitentii care au inregistrat scaderi semnificative pe parcursul anului trecut. Astfel, 5 dintre primele 10 companii cu cea mai mare apreciere a cotatiei in prima luna din acest an se regasesc in clasamentul celor mai mari 10 scaderi din 2022.
Cele mai bune evolutii ale cotatiilor au inregistrat:
Romcab S.A. – +58.11%
MAM Bricolaj S.A. – +36.96%
2Performant Network S.A. – +26.67%
Agroland Business System S.A. – +18.46%
BRK Financial Group S.A. – +16.43%
Safetech Innovations S.A. – +16.25%
Erste Bank – +15.54%
Norofert S.A. – +14.54%
Arobs Transilvania S.A. – +14.15%
Bursa de Valori Bucuresti S.A.- +13.31%
De cealalata parte, scaderi ale cotatiei au inregistrat doar 6 societati, una singura (Evergent Investments S.A.) cunoscand o depreciere mai mare de 1%. Evergent Investments si SIF Oltenia, 2 dintre societatile cu cele mai slabe evolutii din ianuarie 2023 s-au aflat la finalul anului 2022 in topul primelor 10 randamente inregistrate la Bursa de Valori Bucuresti. De altfel, toate cele 6 societati de investitii incluse in indicele BET-FI au subperformat la inceputul acestui an, regasindu-se in topul celor mai slabe 10 evolutii ale cotatiilor.
Cele mai slabe evolutii ale cotatiilor au inregistrat:
Evergent Investments S.A.- -5.11%
Bitnett Systems S.A. – -0.85%
SIF Oltenia S.A. – -0.83%
Fondul Proprietatea – -0.49%
-SIF Banat Crisana S.A. – 0.41%
Transilvania Investments Alliance S.A. – -0.40%
SIF Muntenia S.A. – 0.00%
Antibiotice Iasi S.A. – +0.71%
Transgaz S.A. – +0.92%
Electrica S.A. – +1.73%
Iata cum arata evolutia cotatilor in luna ianuarie 2023 pentru cele 50 de societati listate analizate:
| Simbol | Pret 31.01. 2023 |
YTD % |
| 2P | 1.71 | 26.67% |
| AAB | 5.4 | 1.89% |
| AG | 1.232 | 18.46% |
| ALR | 1.75 | 11.46% |
| AQ | 0.624 | 13.04% |
| AROBS | 0.928 | 14.15% |
| AST | 22.6 | 10.78% |
| ATB | 0.57 | 0.71% |
| BIO | 0.646 | 4.87% |
| BNET | 0.293 | -0.85% |
| BRD | 13.62 | 4.77% |
| BRK | 0.1318 | 16.43% |
| BVB | 40 | 13.31% |
| CC | 4.01 | 9.86% |
| CODE | 7.56 | 13.17% |
| COTE | 74.6 | 10.03% |
| DIGI | 33.6 | 7.01% |
| EBS | 169.5 | 15.54% |
| EL | 8.23 | 1.73% |
| EVER | 1.3 | -5.11% |
| FP | 2.03 | -0.49% |
| HAI | 1.525 | 3.04% |
| HUNT | 0.474 | 12.19% |
| IMP | 0.374 | 3.89% |
| LIH | 2.72 | 9.24% |
| M | 19.1 | 13.02% |
| MAM | 3.15 | 36.96% |
| MCAB | 0.154 | 58.11% |
| MILK | 6.38 | 10.00% |
| NRF | 7.01 | 14.54% |
| ONE | 0.88 | 2.80% |
| PBK | 0.084 | 7.14% |
| SAFE | 3.255 | 16.25% |
| SFG | 15.35 | 9.64% |
| SIF1 | 2.42 | -0.41% |
| TRANSI | 0.276 | 0.00% |
| SIF4 | 1.19 | -0.83% |
| SIF5 | 1.76 | 2.33% |
| SMTL | 27.65 | 10.60% |
| SNG | 40.1 | 6.23% |
| SNN | 44.3 | 3.50% |
| SNP | 0.461 | 9.76% |
| TBK | 19 | 7.65% |
| TBM | 0.203 | 11.85% |
| TEL | 21.9 | 0.92% |
| TGN | 289.5 | 5.08% |
| TLV | 19.84 | -0.40% |
| TRP | 0.617 | 12.18% |
| TTS | 12.1 | 5.58% |
| WINE | 9.18 | 8.13% |
[Fancy_Facebook_Comments]
- Listarea Hidroelectrica la Bursă – Vânzare de acțiuni de peste 8,8 miliarde lei – Care este intervalul de pret pe actiune? - 23/06/2023
- The Power Table – interviu cu Alexandru Stânean – CEO Teraplast SA - 30/05/2023
- The Power Table – Interviu cu Stefan Musgociu – Bursa de Valori Bucuresti - 25/05/2023